نیروگاه مقیاس کوچک (DG)
نیروگاه مقیاس کوچک (DG) مجموعه­ ای از دستگاه ­های تولید برق است که اتصال آن به شبکه توزیع امکان پذیر بوده و ظرفیت تولید آن در محل اتصال به شبکه از ۲۵ مگاوات بیشتر نباشد.
 راندمان بالای موتورهای گازسوز ، عمر مفید بالای مولدها، نیاز به فضای کم، رسیدن به مرحله بهره برداری در زمان اندک، بازگشت سرمایه در کمترین زمان ممکن نسبت به سایر پروژه‌ها و حفاظت از محیط زیست با ایجاد کمترین آلودگی، از جمله دلایلی است که نیروگاه های مقیاس کوچک و یا تولید پراکنده را از توجیه بسیار خوب فنی و اقتصادی برخوردار می‌سازد.
تولید همزمان برق و حرارت
سیستم (CHP (Combined Heat and Power سیستم تولید همزمان برق و حرارت می‌باشد که از حرارت خروجی دستگاه مورد استفاده قرار گرفته و برای تولید آب گرم و بخار و یا کاربردهای دیگر بازیافت می‌­شود و در اینصورت مجموع بازده الکتریکی و حرارتی سیستم را به بیش 2 برابر افزایش می‌دهد.
مزایای بارز سیستم CHP
  • افزایش راندمان : سیستم CHP می‌تواند باعث افزایش راندمان تولیدات پراکنده تا بیش از ۸۵% گردد، این در حالی است که اجرای سیستم CHP تنها افزایش بسیار کوچکی در هزینه سرمایه‌گذاری اولیه را به همراه خواهد داشت.
  • تأمین حرارت مطمئن و انعطاف پذیر
  • محیط زیست : بازدهی بالای سیستم‌های CHP باعث می‌­شود تولید دی‌اکسیدکربن و سایر آلاینده‌ها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن کاهش یابد.
  • هزینه‌های پایین تعمیرات و نگهداری: با توجه به اینکه برای استفاده از حرارت تولیدی در یک واحد CHP تجهیزات کمتری در هر ساختمان مورد نیاز است، هزینههای تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیز کمتر خواهد شد.
  • استفاده هر چه بیشتر از فضای ساختمانها